Czym jest smog oraz niska emisja

Smog

smogMimo kampanii STOP SMOG w dalszym ciągu spora część miast polskich zajmuje topowe pozycje w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie. Głównym źródłem problemu powstającego smogu są systemy ogrzewania domu. Miasta prowadzą aktywne kampanie, wspierające wymianę pieców na piątą klasę. Smog jest chmurą zanieczyszczeń, która wpływa negatywnie na mieszkańców danego regionu, miasta. Głównym składnikiem problemów w smogu jest tzw. niska emisja. Bezwietrzna pogoda oraz wilgotność powietrza sprzyja powstawaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mają negatywne skutki dla człowieka. 

Smog zagrożeniem dla życia człowieka

Jednymi z najgroźniejszych składników smogu są pyły zawieszone PM10 oraz PM2,5. Przez to, iż są one bardzo drobne, z łatwością mogą przedostać się zarówno do układu oddechowego oraz krwionośnego. To z kolei może być powodem licznych chorób, które mogą doprowadzić do śmierci. Co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera bardzo wiele osób. W Polskich miastach bardzo często normy są przekraczane dwukrotnie, a nawet trzykrotnie oraz mamy do czynienia z alarmami smogowymi

Co to jest niska emisja 

Z pojęciem ograniczenia niskiej emisji zapewne spotkało się wielu z nas. Dominującym źródłem ogrzewania domów wciąż są stare kotły na węgiel, które nie spełniają norm emisji. Bardzo wiele osób kupuje dodatkowo węgiel niskiej jakości, co powoduje dodatkowo wzrost emisyjności. Część osób wciąż pali śmieci w swoich kotłach mimo wysokich kar, które grożą za wykrycie wykroczenia przez straż miejską. Ruch uliczny w bardzo małej skali przyczynia się do ogólnego zanieczyszczenia powietrza w porównaniu do ogrzewania domów. Podsumowując smog oraz niska emisja w dużej mierze są swoimi synonimami, które są wykorzystywane przez ekspertów w zależności od kontekstu sytuacji. Smog jest widocznym efektem niskiej emisyjności, która zatruwa mieszkańców Ziemi. 

Jak walczyć ze smogiem

Aby poradzić sobie z problemem związanym z zanieczyszczeniem powietrza, trzeba ponieść pewne koszty, które z czasem zwrócą nam się z nawiązką. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest modernizacja starej kotłowni, która jest główną przyczyną smogu. Ogromne znaczenie dla środowiska będzie miała wymiana starego kotła na węgiel na nowoczesny kocioł nadmuchowy na pellet. Sporo inwestorów decyduje się również na energię odnawialną np. solary, które znacząco zmniejszają rachunki za ciepłą wodę lub instalację fotowoltaiczną, która generuje prąd, pobierając energię słoneczną. Jeśli jednak nie jesteśmy skorzy do modernizacji naszej kotłowni, to powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności o to, czym palimy w naszych piecach i kominkach. Palenie odpadami jest nieefektywne oraz generuje sporą ilość zanieczyszczeń. Wiele województw prowadzi programy dopłat, które wspierać mają osoby gotowe do zakupu nowego kotła. Warto zapoznać się programami dopłat, gdyż w ten sposób możemy się przyczynić do oczyszczenia otaczającego nas środowiska.  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Panele fotowoltaiczne - zielona energia

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę w przypadku paneli fotowoltaicznych

Powietrzna pompa ciepła