Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę w przypadku paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne
Montaż paneli fotowoltaicznych powinien być dokonany przez fachową ekipę, gdyż jest bardzo skomplikowany. To m.in. na właścicielu domu spoczywa obowiązek dochowania wszelkich formalności prawnych. Trzeba mieć na uwadze, iż nasze państwo zobowiązało się, że do 2020 roku minimum 15% energii, która jest wytwarzana w naszym kraju, będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Jeśli nasz rząd nie będzie w stanie dopełnić zobowiązań wobec UE, to na państwo zostaną nałożone sankcje finansowe. Wobec tego rząd będzie dążyć do uproszczenia postępowania w sprawie montażu instalacji paneli fotowoltaicznych. Coraz więcej osób interesuje się tematem instalacji paneli fotowoltaicznych oraz tym, czy wymagane jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie robót budowlanych.
Prawo budowlane
Prawo budowlane mówi nam, iż z zasady nie będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę w przypadku instalacji paneli solarnych, czy też kolektorów solarnych oraz pomp ciepła. W przypadku każdego z tych urządzeń warunek jest jeden - moc. Przekroczenie 40 kW mocy oznacza, iż obligatoryjnie wymaga się pozwolenia na budowę. Również, jeśli są to wolno-stojące kolektory słoneczne, to prawdopodobnie zostaniemy zwolnieni z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba zaznaczyć, iż kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne nie są sobie tożsame. Bardzo dosadnie zaznaczył to NSA w wyroku z dnia 23 października 2015 r. Wskazał w nim, iż panele fotowoltaiczne służą do tego, aby energię słoneczną przekształcić w energię elektryczną. Można ją zużywać na bieżąco, magazynować, a nawet sprzedawać na odpowiednich warunkach jednemu z ogólnych dostawców prądu. Natomiast kolektory słoneczne służą do zmiany energii słonecznej na ciepło. Sąd stwierdził, iż ich funkcjonalność oraz budowa nie są tożsame
Tę wersję w jednym ze swoich oficjalnych stanowisk potwierdził również Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Zgodnie z art. 28 z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane roboty budowlane można rozpocząć wyłącznie na podstawie ostatecznej decyzji, która się uprawomocniła. Wyjątki od tej zasady generalnej są zawarte w art. 29-31 ustawy, które przedstawiają zamknięty katalog robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia na budowę.
Przepisy są bardziej rygorystyczne wobec kolektorów słonecznych, które są bardziej rozbudowaną konstrukcją. Kolektorem wolno-stojącym jest taki, którego konstrukcja charakteryzuje się samodzielnością. Najprościej, musi być on oddzielony od innych obiektów budowlanych.
Panele fotowoltaiczne montowane na obiektach budowlanych, jak i wolno-stojące z zasady nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Dopiero gdy instalacja fotowoltaiczna przekroczy 40 kW, to będziemy musieli ubiegać się o pozwolenie na budowę. Instalacja w przypadku domów jednorodzinnych zazwyczaj generuje moc ok. 10 kW.
Panele fotowoltaiczne powyżej 3 m wysokości
Przepisy budowlane przewidują sytuację, gdy roboty budowlane należy zgłosić do odpowiedniego organu architektoniczno-budowlanego. M.in. roboty budowlane, które są robione na wysokości powyżej 3 m, wymagają takiego zgłoszenia. Aby roboty budowlane były przeprowadzone legalnie, musimy pamiętać o zgłoszeniu, gdyż później organ nadzoru może nam nakazać ich rozbiórkę.
Panele fotowoltaiczne nadbudową obiektu budowlanego
Możliwa jest sytuacja, gdy prace budowlane dotyczące instalacji fotowoltaicznej zaingerują w sam obiekt budowlany. Przez organ nadzoru budowlanego może być to potraktowane jako nadbudowa lub rozbudowa, która będzie obligatoryjnie wymagała pozwolenia na budowę.
Inwestycja na obszarze chronionym
Jeśli inwestycja będzie dokonywana w obrębie obszaru chronionego lub obszaru Natura 2000, to będzie wymagane przeprowadzenie badania. Wykaże ono potencjalne oddziaływanie na otaczające środowisko.
Inwestycja na obiekcie wpisanym do rejestru zabytków
W każdym przypadku, jeśli instalacja fotowoltaiczna będzie się znajdować na obiekcie wpisanym do rejestru zabytków, najlepiej rozpocząć od zgłoszenia do odpowiedniego organu. Bardzo możliwe, iż organ w odpowiedzi powie nam, iż musimy wystąpić o pozwolenie na budowę w przypadku danego obiektu. Ponadto musimy poinformować wojewódzkiego konserwatora zabytków, który ma prawo odmówić wydania nam pozwolenia na instalację fotowoltaiczną na danym obiekcie.
Bibliografia
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 roku w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniająca i w następstwie uchylająca dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE. ( Dz. U. UE. L. 2009.140.16 ),
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. 2017.1332 ),
- Ustawa z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( tekst jednolity Dz. U. 2016. 1936 ),
- Ustawa z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (DZ. U. 2014.1446 tekst jednolity).
Dobrze wiedzieć. Ja co prawda nie mam u siebie jeszcze paneli ale jak patrzę na te ceny prądu to coraz bardziej się zastanawiam nad montażem. W mojej okolicy widzę, że takie panele montuje firma https://fiberlink.pl/fotowoltaika/ . Pomagają też w uzyskaniu dofinansowania, mają gotowe zestawy fotowoltaiczne dlatego z góry widzę ile za instalacje mogę zapłacić.
OdpowiedzUsuńElektryczne problemy wymagają profesjonalnego podejścia i wiedzy. Jeśli potrzebujesz elektryka, który szybko i sprawnie rozwiąże Twoje problemy, firma Elektryk Wrocław to doskonały wybór. Na ich stronie https://elektryk-wroclaw.pl/ znajdziesz informacje na temat różnorodnych usług elektrycznych, które oferują. Skorzystaj z linku i oddaj swoje problemy w ręce doświadczonych specjalistów.
OdpowiedzUsuńPlanujesz remont i potrzebujesz profesjonalnej pomocy w zakresie instalacji elektrycznej? A może Twoja stara instalacja wymaga modernizacji? Bez względu na to, jakie są Twoje potrzeby, na https://elektrycy.warszawa.pl/ znajdziesz specjalistów, którzy sprostają każdemu wyzwaniu. Zaufaj doświadczeniu i skorzystaj z usług prawdziwych profesjonalistów.
OdpowiedzUsuńKonserwacja systemów elektrycznych to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także oszczędności. Regularne przeglądy mogą pomóc wykryć potencjalne problemy zanim stanie się to kosztowną naprawą. Skorzystaj z profesjonalnych usług elektryka dostępnych na stronie https://www.warszawa-elektryk.pl/ i zadbaj o swoją instalację elektryczną.
OdpowiedzUsuń