Powietrzna pompa ciepła

powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła

W Polsce wciąż występuje przekonanie, iż powietrzna pompa ciepła nie sprawdzi się w polskich warunkach atmosferycznych. Inwestorzy uważają, iż nasze warunki podczas zimy sprawiają, iż powietrzna pompa ciepła nie funkcjonuje. Aktualnie praktycznie każda powietrzna pompa ciepła jest w stanie pracować w temperaturze -25o Celsjusza. W takich temperaturach wciąż można zauważyć efektywną pracę urządzenia, które na naszym rynku jest bardzo niedoceniane. Pracę powietrznej pompy ciepła można porównać do pracy zamrażarki. Gdy otworzymy ją wewnątrz, jest bardzo zimno, ale zewnętrzny wymiennik, który znajduje się na zewnątrz z tyłu, jest bardzo gorący. Dosadnie upraszczając, powietrzna pompa ciepła działa na tej samej zasadzie, tylko że na o wiele większą skalę. Nawet w powietrzu, które posiada temperaturę -25o Celsjusza, energii jest tak dużo, iż starczy na bardzo efektywne funkcjonowanie powietrznej pompy ciepła.

Funkcjonowanie powietrznej pompy ciepła

Prawdą jest, iż funkcjonowanie powietrznej pompy ciepła osiąga najlepsze efekty w dodatniej temperaturze, ale aby przestać funkcjonować potrzebne jest tzw. zero absolutne. Efektywność przy minusowych temperaturach spada, ale wciąż uzyskujemy dodatni bilans energetyczny. Pompy ciepła zostały zaprojektowane do funkcjonowania w surowym klimacie skandynawskim, gdzie temperatury są o wiele niższe. Stąd możemy być pewni, iż jeśli sprawdzają się one w krajach wysuniętych o wiele bardziej na północ, to również na pewno sprawdzą się u nas. Polska jest więc bardzo przyjaznym krajem dla tego typu rozwiązań. W Skandynawii pompy ciepła ogrzewają zarówno mieszkanie, jak i wodę użytkową. Podzespoły muszą być wobec tego wykonane z materiałów, które są odporne na mrozy. Do pomp ciepła w naszym klimacie dodaje się również funkcję chłodzenia, która latem w czasie upałów będzie kusząca. 

Zużycie prądu przez powietrzną pompę ciepła

Energia elektryczna, która jest pobierana przez powietrzną pompę ciepła, zwraca się wielokrotnie. Na 1 zużyty kW przypada nawet do 5 kW wyprodukowanej energii. Ponadto można skonfigurować urządzenie tak, aby funkcjonowało w tracie tańszej taryfy nocnej. Nadmiar energii można wykorzystać w trakcie dnia. Powszechnie uważa się, iż montaż powietrznej pompy ciepła jest prostszy, aniżeli gruntowej pompy ciepła. Jest to prawda, aczkolwiek gruntowa pompa ciepła przy odpowiednich warunkach potrafi być o wiele bardziej wydajna. Przy montażu powietrznej pompy ciepła najprościej rzecz ujmując, nie musimy ingerować w grunt działki. 

Komentarze

  1. Jeśli mam być szczera, to muszę przyznać, że na taki temat, jak pompy ciepła kartuzy bardzo często słyszę wiele pozytywnych opinii, a nie spotkałam się jeszcze z tym, że ktoś na tą formę instalacji narzeka, jeśli trafiło się na odpowiednią firmę i na właściwy montaż. Powinniście sprawdzić sobie, jak wszystko działa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja mama zastanawia się nad montażem pompy ciepła i do tego fotowoltaiki, przy obecnych cenach opału to może być dobre rozwiązanie. Znalazłam dla niej ofertę https://fiberlink.pl/fotowoltaika/, ta firma działa na terenie Małopolski właśnie gdzie mama mieszka. Mam nadzieję, że się z nimi skontaktuje i przedstawią jej swoją ofertę na instalacje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla osób zainteresowanych oszczędnościami energetycznymi, strona https://elektryk-wroclaw.pl/ oferuje usługi związane z instalacją systemów fotowoltaicznych. Profesjonaliści doradzają, jakie rozwiązania będą najbardziej efektywne w danym budynku. Strona zawiera również informacje o możliwości uzyskania dofinansowania na instalacje, które pomagają obniżyć koszty energii.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Panele fotowoltaiczne - zielona energia

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę w przypadku paneli fotowoltaicznych