Jak kominek może ogrzać nasz dom
Kominek
Biorąc pod uwagę upodobania rodaków, niemalże w każdym domu możemy znaleźć kominek o różnorakiej konstrukcji. Jednakże niezależnie do rodzaju kominka bardzo często w domu znajduje się również system centralnego ogrzewania. Obowiązujące normy prawne z zasady nie dopuszczą, aby jedynym źródłem ciepła w domu był np. kominek na pellet. Kominek jest dobrym sposobem na zaoszczędzenie funduszy oraz wieczory spędzane w klimatycznym nastroju. Zważając na rosnące ceny węgla oraz tendencje Unii Europejskiej związane z ochroną środowiska, pellet staje się bardzo atrakcyjnym paliwem. Dlatego coraz więcej osób jest zainteresowanych kominkami, które pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również grzewczą.
Efektywność kominków
Za najmniej sprawne uchodzą kominki otwarte, gdzie większość ciepła potrafi uciec przez szyb kominowy. Powszechnie uważa się, iż w przypadku takich kominków w pomieszczeniach pozostaje zaledwie 20%. Ogrzewanie tego typu kominkami odchodzi coraz bardziej w niepamięć ze względu na niską wydajność. Za plus można uznać brak szyby, a więc ten kominek najlepiej oddaje dawny klimat.
Kominek z wkładem żeliwnym powstał z myślą o podniesieniu możliwości grzewczych tego typu urządzeń. W tym wypadku palenisko jest widoczne przez żaroodporną szybę. Natomiast nagrzana konstrukcja żeliwna oddaje ciepło do pomieszczeń poprzez specjalne kratki. To rozwiązanie pozwala wykorzystać do 80% potencjału grzewczego kominka.
Kominki rozprowadzające ciepłe powietrze również z zasady wyposażone są w szybę żaroodporną. Do kominka zostaje podłączony system, który będzie rozprowadzał ciepłe powietrze po domu. System ten zawiera stosowne zabezpieczenia, które nie pozwolą na rozprowadzenie zbyt gorącego powietrza do pomieszczeń. Wykorzystanie ciepła zazwyczaj kształtuje się w ok. 70%.
Za najbardziej wydajną konstrukcję uznaje się kominek z płaszczem wodnym. Dzięki temu rozwiązaniu woda, która znajduje się w centralnej instalacji grzewczej, jest podgrzewana przez kominek. Wymiennik ciepła oddaje je do grzejników, które następnie przekazują je do pomieszczeń. Tego typu kominek bardzo dobrze sprawdzi się również w przypadku podgrzewania wody użytkowej zarówno w sposób przepływowy, jak i ze stosownym zasobnikiem.
Termostat
Termostat pozwala nam zarządzać przepływem ciepłej wody przez kominek, co z kolei wpłynie znacznie na obniżenie rachunków. Na rynku są bardzo różnorodne rozwiązania, które pozwalają w bardzo różnym stopniu sterować przepływem wody. W momencie, gdy woda osiąga temperaturę np. 20o, termostat ogranicza przepływ wody. Dzięki temu prawidłowo funkcjonuje system centralnego ogrzewania, a woda nie jest zbyt gorąca. Zaleca się aby montować termostat na wysokości 1,5 m z dala od źródeł ciepła oraz przeciągów, aby nie zakłócać pomiarów temperatury.
Komentarze
Prześlij komentarz