Ocieplenie domu sposobem na smog
Ocieplenie domu
Od wielu lat w okresie grzewczym powraca coraz dosadniej temat smogu. Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Problem jest bardzo złożony, a jedną z pierwszych podejmowanych czynności powinna być właściwie wykonana izolacja domu. Komisja Europejska jednoznacznie wskazuje, iż z powodu smogu w naszym kraju rocznie umiera bardzo wiele osób. Osobami, które są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu, są alergicy, małe dzieci oraz ludzie w podeszłym wieku. Komisja Europejska w swoich raportach wskazuje, iż te liczby mogą sięgać nawet do 40 tys. osób rocznie. Zanieczyszczone powietrze jest powodem bardzo wielu chorób układu krwionośnego oraz oddechowego.
Smog powstaje na skutek bardzo mocno zanieczyszczonego powietrza, które w bezwietrzny dzień o wyższym ciśnieniu lubią utrzymywać się w niższych warstwach atmosfery. Największe zanieczyszczenie dzieje się przy użyciu tzw. "kopciuchów", w których można spalić praktycznie wszystko. Do wzrostu smogu przyczynia się również stare budownictwo, które doprowadza do znacznych start ciepła oraz pogorszenia jakości powietrza.
Trzeba pamiętać, iż najtańszą energię, jaką możemy wyprodukować to ta, którą zaoszczędzimy. Ta zasada odnosi się do każdego rodzaju budownictwa bez wyjątku. Kluczem do ochrony przed smogiem jest więc zastanowienie się nad energooszczędnością budownictwa. Jeśli utrzymanie optymalnej temperatury w domu będzie wymagać mniej energii, to spalimy mnie paliwa, aby ją uzyskać. To znowu pomoże zredukować poziom emisji do atmosfery, a w naszych kieszeniach znajdzie się trochę więcej pieniędzy. Stare budowle winny być poddane termomodernizacji, która pozwoli uzyskać odpowiedni poziom oszczędności. Inwestycja w ocieplenie domu zwraca się zazwyczaj po 7 latach.
Izolacja
Według danych GUS zaledwie 10% budynków w Polsce posiada grubszą warstwę izolacyjną niż 10 cm. Większość obiektów, które wciąż są niedocieplone, została wykonana jeszcze za czasów PRL. W Polsce zostało wybudowanych około 6 mln budowli, z czego 5,5 mln to domy jednorodzinne. To właśnie docieplenie domów jednorodzinnych przyniosłoby największe korzyści dla jakości powietrza. Koszt styropianu wykorzystywanego najczęściej do ocieplenia budynku wynosi zaledwie 2% wartości inwestycji. Styropian o grubości 15 cm chroni równie mocno, co mur o grubości ok. 8 m. Niskimi kosztami możemy pomóc naszemu środowisku naturalnemu przetrwać, a przy okazji skorzysta na tym również człowiek. Dawniej korzystano wyłącznie z białego styropianu, teraz na rynku dostępny jest styropian o kolorze szarym z dodatkiem grafitu. Dzięki niemu właściwości izolacyjne styropianu wzrastają średnio o 30%.
Powinniśmy mocno zadbać o ekologię wokół nas. Sposób ogrzewania, dobrym rozwiązaniem jest również montaż paneli fotowoltaicznych. Jeśli szukacie firmy która by się tym zajęła to polecam https://www.ecoenergyrzeszow.pl/fotowoltaika-dla-domu/ .
OdpowiedzUsuń