Kozy i kominki na pellet sposobem na ekologiczne ogrzewanie domu

Kominki i kozy na pellet

Kozy wraz z kominkami na pellet są wciąż niedocenianym źródłem ciepła w Polsce. Jednakże członkostwo w Unii Europejskiej wymusza na nas coraz większy udział energii odnawialnej w naszym codziennym życiu. Prawo o odnawialnych źródłach energii sprawa, iż pellet staje się popularną formą biomasy w Polsce. 

Kozy i kominki na pellet wolnostojące

pelletKomfort korzystania z pelletu sprawił, iż oferta związana z tym paliwem odnawialnym poszerzyła się o wkłady kominkowe oraz piece wolno-stojące. Takie urządzenia są sterowanie elektroniczne, bardzo często można to robić zdalnie za pomocą pilota. Wyposażone są one w zasobniki, których pojemność z zasady wystarcza na kilka bezobsługowych dni. Kominki na pellet są wyposażone w elektryczne systemy zautomatyzowanego dozowania, które mają zapewnić maksymalizację efektywności biomasy. Magazynowanie pelletu jest o wiele od magazynowania węgla kamiennego, a zapach wydobywający się z komina zazwyczaj można porównać z palącym się ogniskiem. System sterowania pozwala regulować:
  • fazę rozpalania,
  • poziom mocy grzewczej, 
  • fazę wygaszania.

Obsługa kominków na pellet

Obsługa kominka na pellet należy do jednej z najprostszych, wystarczy wsypywać do zautomatyzowanego zasobnika pellet, który będzie dozowany do paleniska. Urządzenie osiągając żądaną temperaturę, przechodzi w tzw. tryb ekologiczny. W momencie, gdy temperatura spadnie o 2 stopnie Celsjusza od żądanej temperatury, zazwyczaj zwiększa ją do odpowiedniego poziomu. Popiół przedostaje się do specjalnego pojemnika, który bezproblemowo można opróżnić. Ilość powstającego popiołu zależy od jakości danego pelletu, a ta potrafi być różnorodna. Istotne jest, aby podczas pracy urządzenia nie otwierać paleniska, gdyż zakłóci to jego właściwą pracę.

Zabezpieczenia kominków i kaset na pellety

Nie należy bezpośrednio dotykać kominków oraz kóz na pellet w trakcie ich pracy, gdyż może to grozić poparzeniem. Jeśli z jakiegoś powodu jesteśmy pewni, iż będziemy musieli to robić, to należy stosować odpowiednie zabezpieczenia. Kominki i kozy na pellet są wyposażone w zabezpieczenia, które mają zapobiec pożarowi w przypadku awarii któregoś z elementów. W takim przypadku urządzenia rozpocznie natychmiastowe wygaszanie paleniska.

Dwa główne zabezpieczenia:
  • termostat - w przypadku przegrzania urządzenia z powodu nieprawidłowego dozowania pelletu praca zostaje natychmiast przerwana,
  • wakuostat - dzięki pomiarowi ciśnienia panującego w przewodach kominowych, przerywa pracę w momencie, gdy wykryje ich zapchanie. 
W wyniku spadku napięcia kominki i kozy na pellet analizują sytuację i z zasady wracają do normalnego trybu użytkowania. Jeśli przerwa w dostawie prądu trwa dłużej, to rozpoczyna się automatyczne wygaszanie w celu uniknięcia awarii.

Sposoby ogrzewania kominków i kóz na pellet

Podobnie jak inne urządzenia, które używają drewna, mogą ogrzewać dom na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ogrzewanie powietrza, a drugim ogrzewanie wody. Część kominków na pellet z nadmuchem posiadają układ sterujący, który rozprowadza ciepła powietrze po całym domu. Do funkcjonowania z centralnym ogrzewaniem są przeznaczone kominki na  pellet z płaszczem wodnym. Taką samą funkcjonalność posiadają kozy z płaszczem wodnym. Odpowiednie komponenty systemu umożliwiają całkowitą kontrolę nad centralnym ogrzewaniem

Komentarze

  1. Kocioły na pellet są rzeczywiście coraz częściej wykorzystywane jako sposób ogrzewania domów, czy najlepszy? Nie wiem, ciężko to ocenić. Wiele osób decyduje się na ogrzewanie elektryczne, posiadając fotowoltaikę koszty mogą być niewielkie aby dom ogrzać. A panele może założyć między innymi https://fiberlink.pl/fotowoltaika/ . Firma działa w Małopolsce.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Panele fotowoltaiczne - zielona energia

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę w przypadku paneli fotowoltaicznych

Powietrzna pompa ciepła