Jak połączyć kominek z kolektorami słonecznymi
Tanie ogrzewanie domu
Kominek podczas zimy jest jednym z najtańszych rozwiązań grzewczych. Najwygodniejszym sposobem jest podłączenie go do instalacji centralnego ogrzewania wodą. Służą do tego kominki z tzw. płaszczem wodnym, które umożliwią nam tanie ogrzewanie domu zimą.
Najlepsze osiągi w przypadku kolektorów słonecznych można uzyskać latem. Ich eksploatacja nic nas praktycznie nie kosztuje ze względu na bardzo wytrzymałe materiały, które są wykorzystywane przy och produkcji. Energia uzyskana z kolektorów słonecznych jest całkowicie darmowa, gdyż pochodzi od słońca. Bardzo wiele osób decyduje się na kolektory próżniowe, które również są bardzo wydajne zimą. Tak więc można połączyć kolektory próżniowe z kominkiem z płaszczem wodnym, aby również zimą móc cieszyć się ciepłem w domu. Latem natomiast kolektory próżniowe będą w stanie poradzić sobie praktycznie samodzielnie. Jest to więc praktycznie idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią usiąść przy kominku, a także tych, którzy uwielbiają oszczędzać.
Kominek + kolektory słoneczne
Podczas zimy uwielbiamy ogrzewać nasz dom kominkiem. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom może on zasilać instalację centralnego ogrzewania. Jednym z jej elementów może być podgrzewacz pojemnościowy, który będzie wspierał przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Kominek na pellet będzie wspierał kolektory próżniowe, które zimą pozyskują mniej energii słonecznej. Latem, gdy praca kominka z zasady nie będzie pożądana, kolektory słoneczne powinny poradzić sobie samodzielnie z tymi obowiązkami zupełnie za darmo.
Oszczędność ogrzewania
Pellet dzięki swojej jakości pali się stosunkowo długo w kominku. Jednakże to również dzięki programatorowi, który dozuje stopniowo paliwo do paleniska, jesteśmy w stanie zmaksymalizować efekty tego rozwiązania. Kominek na pellet jest praktycznie bezobsługowy, wszystko wykonuje za nas elektronika. W zależności od tego, jak pojemny jest zasobnik pelletu, to będziemy musieli go dodawać raz na 3-5 dni. Trzeba mieć na uwadze to, iż w instalacji znajduje się woda, która może zamarznąć. Jednakże kolejnym zabezpieczeniem są kolektory próżniowe, które samodzielnie będą w stanie powstrzymać wodę przed zamarznięciem.
Bezpieczeństwo instalacji grzewczej
By nasz kominek z płaszczem wodnym działał prawidłowo, musimy go wyposażyć w we wszystkie przewidziane elementy zgodnie z projektem. Trzeba sobie również zdawać, iż wygaszenie paleniska nie powoduje natychmiastowego spadku temperatury wody w instalacji grzewczej. Duża ilość energii skumulowana jest wciąż w paliwie, które stopniowo będzie się wygaszać, ale wciąż przekazywać ciepło do instalacji grzewczej. Urządzeniem, które zabezpieczy nas przed nieprzewidzianym wzrostem ciśnienia w instalacji grzewczej jest otwarte naczynie wzbiorcze. Możliwe jest także zamontowanie kominka, który jest przystosowany do pracy w zamkniętym układzie instalacji grzewczej.
Ja niestety raczej bym nie wiedział jak to zrobić i pewnie całość zleciłbym na pewno fachowcom. Zresztą nawet czytałem niedawno na https://poprostuenergia.pl/awarie-pradu-gdzie-zglosic-awarie-pradu-w-naszym-domu/ co mam zrobić i gdzie się zgłosić jeśli pojawi się awaria prądu. Szczerze mówiąc nie wiedziałem tego do tej pory.
OdpowiedzUsuńDocieplenie - ważna sprawa. Myśleliście też o oknach? Na stronie http://novatordom.pl znajdziecie firmę od nich!
OdpowiedzUsuńja kolektorów nie mam ale zainwestowałem w fotowoltaikę https://www.ecoenergyrzeszow.pl/fotowoltaika-sanok/ i korzystam z bojlera ogrzewającego wodę na prąd. Ogrzewanie na razie mam gazowe ale z racji ilości paneli zastanawiam się nad częściowym położeniem elektrycznego ogrzewania podłogowego.
OdpowiedzUsuńNiestety nigdy takich rzeczy się u mnie nie wykonywało więc za bardzo nie wiem jak to może wygląda. W sumie ja do wszelkiego rodzaju napraw i prac elektrycznych wzywam fachowca z https://elektrycy.warszawa.pl/ i to jest na pewno dobre rozwiązanie.
OdpowiedzUsuńMyślę, że warto to pytanie zadać fachowcom. Oni będą dokładnie wiedzieć jak takie połączenie wykonać i czy w ogóle jest ono możliwe. A co do kolektorów to dla mnie lepiej zainwestować w panele fotowoltaiczne. Będą produkować tyle prądu ile wynosi zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Regularnie będzie trzeba wykonywać serwis fotowoltaiki trójmiasto aby upewnić się, że działają w pełni wydajnie.
OdpowiedzUsuńTakże samodzielnie ja bym takich prac nie wykonywała i wiem, że do tych czynności należy wezwać dobrą firmę. W każdym razie jak dla mnie zawsze godnym zaufania jest elektryk https://wzu-energpol.pl/ i ja wiem, że na nim można polegać.
OdpowiedzUsuńGdy potrzebujesz usług elektrycznych, warto zwrócić się do profesjonalistów, którzy mają wiedzę i doświadczenie. Na stronie https://wzu-energpol.pl/ znajdziesz firmę, która oferuje szeroki zakres usług elektrycznych, od instalacji po naprawy i konserwację. Klikając w link, przeniesiesz się do miejsca, gdzie Twoje potrzeby elektryczne zostaną w pełni zaspokojone.
OdpowiedzUsuńBezpieczeństwo to podstawa, szczególnie jeśli chodzi o instalacje elektryczne. Dlatego warto zainwestować w profesjonalne usługi elektryczne, które znajdziesz na https://elektryk-wroclaw.pl/. Nasz zespół elektryków gwarantuje szybką i solidną realizację zleceń.
OdpowiedzUsuń