Czy kolektory słoneczne mogą współgrać z dowolnym kotłem grzewczym?

Praca zespołowa

Współpraca kolektorów słonecznych oraz kotłów grzewczych potrafi przynieść niesamowite korzyści. Ważnym jest, aby zarówno instalacja solarna, jak i kocioł były dobrane optymalnie. O większość parametrów pracy zadba współczesna automatyka obiegu solarnego. Trzeba zaznaczyć, iż kolektory słoneczne potrafią współpracować z różnorodnymi źródłami. Uzyskane ciepło z kolektorów słonecznych samodzielnie nie wystarczy z zasady, aby ogrzać dom w naszych warunkach atmosferycznych. Połączenie z kotłem na pellet będzie, w stanie być nie tylko ekonomiczne, ale również bardzo energooszczędne i ekologiczne.

Wzrost świadomości w zakresie energooszczędności oraz zagrożeń wywołanych smogiem na terenie Polski, sprawia iż coraz częściej decydujemy się na instalację solarną. Powstają one nie tylko w nowych budowlach, lecz także w tych, które są już od dawna zamieszkałe. Trend związany z energią słoneczną spowodował, iż stanęliśmy naprzeciwko przystosowania starej kotłowni do nowych zadań.

Jak działa obieg solarny

Kolektory słoneczne służą do podgrzania wody użytkowej. Szczyt efektywności solarnej występuje latem. Woda użytkowa jest magazynowana w zbiorniku o odpowiedniej pojemności, który posiada bardzo silną izolację. Obieg solarny jest zazwyczaj oparty o dwie wężownice, które są odpowiedzialne za podgrzanie wody użytkowej do odpowiedniej temperatury. 

System ten jest w dużej mierze zautomatyzowany. Tak więc nie musimy się przejmować każdorazowym ustawianiem sterowania solarami oraz kotłem, tak aby współgrały. Solary doprowadzają ciepłą wodę dolną wężownicą do zbiornika, a kocioł jest zobowiązany podnieść ją lub utrzymać temperaturę w zależności od warunków atmosferycznych. Całość pracy systemu nadzorują  regulatory. Są one odpowiedzialne za optymalizację pracy podzespołu solarnego i kotła. Jeśli więc pracuje obiegowa pompa solarna, to regulator kotła powinien ograniczyć jego pracę do minimum. Im bardziej uda nam się ograniczyć udział kotła w obiegu solarnym, tym bardziej na tym zyskamy. 

Kocioł "solarny"

Nie każdy kocioł ma możliwość współgrania w obiegu solarnym. Przede wszystkim musi on mieć możliwość połączenia z zasobnikiem ciepła i możliwość doprowadzenia ciepłej wody. Kocioł dwufunkcyjny musi mieć możliwość bycia zasilanym przez wstępnie podgrzaną wodę. Jeśli w naszej kotłowni znajduje się kocioł jednofunkcyjny, to z zasady powinien on bez problemów zostać elementem obiegu solarnego. Najlepszą możliwością jest wykorzystać urządzenie specjalnie do tego przystosowane, a zazwyczaj są to kotły specjalizujące się w spalaniu biomasy

Komentarze

  1. A nie lepiej sprawdzi się fotowoltaika tczew od instalacji solarnej? Panele fotowoltaiczne generują prąd który można wykorzystać nie tylko do ogrzewania wody, moim zdaniem jak zastanawiać się nad montażem to lepiej pójść w tym kierunku.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Panele fotowoltaiczne - zielona energia

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę w przypadku paneli fotowoltaicznych

Powietrzna pompa ciepła