Co grozi za palenie śmieci

Palenie śmieci

Palenie śmieciPalenie śmieci w Polsce, jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia jakości powietrza, którym oddychamy. Jako członek Unii Europejskiej wielokrotnie otrzymaliśmy ostrzeżenia o bardzo wysokim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu. W naszym kraju powstaje na poziomie samorządowym prawo antysmogowe, które ma polepszyć jakość naszego życia. Niestety wciąż często ludzie nie mają świadomości, jaką szkodę wyrządzają sobie oraz innym osobom  w ich otoczeniu. 

W Polsce produkuje się średnio ok. 60 mln m3 odpadków komunalnych, co spowodowało, iż stały się one opałem w piecach. Taki opał wykorzystują przede wszystkim ludzie biedniejsi, ale nie tylko, gdyż również wyższe sfery przyczyniają się do sporego zanieczyszczenia w naszym kraju. Ten proceder szczególnie ma miejsce w domach jednorodzinnych, gdzie palenie śmieci jest formą oszczędzania. W niektórych miejscach ludzie uskarżają się, iż z powodu zanieczyszczenia powietrza, niemożliwym staje się wyjście na spacer.

Zanieczyszczenie powietrza  a zdrowie

Trzeba zaznaczyć, iż wartość energetyczna spalania śmieci jest bardzo niska. Domowe kominy, które są pozbawione filtrów, często produkują więcej zanieczyszczeń, aniżeli spalarnie śmieci. Odpady spalane w domostwach są zazwyczaj w niskich temperaturach, co powoduje wydzielanie się ogromu zanieczyszczeń. 

Szczególnie niebezpieczne jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek PET, odpadów z gumy. W wyniku spalania tych odpadów powstają bardzo groźne toksyny rakotwórcze, które mają bardzo negatywny wpływ na nasze życie. 

Spalanie mokrych śmieci grozi zatkaniem nieprzystosowanych kominów sadzą. Może spowodować to cofnięcie się np. dwutlenku węgla oraz zatrucia organizmu, a w najgorszym wypadku śmierci. Według raportów agencji unijnych w Polsce ze względu na bardzo zły stan powietrza umiera ok. 30 tys. ludzi rocznie. 

Sankcje za palenie śmieciami

Polskie prawo jednoznacznie wskazuje, iż śmieci można palić wyłącznie w przystosowanych do tego spalarniach śmieci. Za złamanie norm prawnych grozi mandat do 500 . W skrajnych przypadkach sprawa może być przekazana do sądu, a grzywna może wzrosnąć do 5 tys. , a nawet może skutkować aresztem.

Organy, które mogą zlecić kontrolę:
  • Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska,
  • Wójt,
  • Burmistrz,
  • Prezydent.
Organy te mają również kompetencje do zwrócenia się z prośbą o pomoc do komendanta policji. Można również wykonać badania składu popiołu, na podstawie których zostanie stwierdzone, czym dana osoba pali w piecu. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Panele fotowoltaiczne - zielona energia

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę w przypadku paneli fotowoltaicznych

Powietrzna pompa ciepła