Procedura przyłączenia instalacji solarnej do sieci energetycznej
Instalacja solarna
Zasady przyłączania mikroinstalacji OZE reguluje art. 7 ustawy Prawo energetyczne z dnia 26 lipca 2013 roku. Moc instalacji solarnej nie może przekraczać 40 kW , a przyłącze do sieci energetycznej musi mieć napięcie znamionowe niższe niż 100 kV . Jeśli nasza instalacja solarna nie spełnia tych wymogów, tzn. że na gruncie prawa nie może zostać uznana za mikroinstalację OZE.
Podmioty, które są uprawnione do starania się o podłączenie do sieci energetycznej w ramach instalacji OZE:
- osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej,
- osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą,
- pozostałe podmioty prawa.
Prawo energetyczne przyjmuje dwie możliwe drogi, które doprowadzą nas do podłączenia instalacji solarnej do sieci energetycznej:
- na podstawie art. 7 ust. 8d4 - przyłączenie może się odbyć na podstawie zgłoszenia. W tym wypadku moc instalacji solarnej nie może przekraczać mocy przyłączenia danego obiektu. Podmiot, który stara się o przyłączenie na podstawie tego artykułu musi być tzw. odbiorcą końcowym.
- na podstawie ogólnych zapisów art. 7 - w takim przypadku podmiot zainteresowany podłączeniem instalacji solarnej do sieci energetycznej musi złożyć wniosek do przedsiębiorstwa energetycznego. Dystrybutor prądu w odpowiedzi powinien określić warunki przyłączenia do sieci. Jeśli moc instalacji solarnej przekracza moc przyłączeniową obiektu, to uzyskamy negatywną odpowiedź.
Definicję odbiorcy końcowego również zawiera ustawa Prawo energetyczne. Odbiorcą końcowym jest osoba, która dokonuje zakupu paliw lub energii na własny użytek. Tak więc energia elektryczna, która została zakupiona w celu:
- wytwarzania,
- przesyłania,
- dystrybucji energii elektrycznej,
nie będzie stanowić energii elektrycznej zakupionej na własny użytek. Wzory dokumentów są z zasady zawarte na stronach www przedsiębiorstw energetycznych.
Prawidłowa instalacja solarów
Jeszcze zanim złożymy zgłoszenie lub wniosek, powinniśmy dochować wszelkich obowiązków, które są związane z samą instalacją słoneczną. Aby spełnić wymogi przedsiębiorstw energetycznych oraz norm prawnych należy znaleźć instalatora o odpowiednich kwalifikacjach:
- certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego w zakresie instalowania:
- kotłów oraz pieców na biomasę,
- systemów fotowoltaicznych,
- solarnych systemów grzewczych,
- płytkich systemów geotermalnych,
- pomp ciepła,
- zaświadczenie kwalifikacyjne gr. E,
- uprawnienia budowlane, jeśli takie są potrzebne.
Uprawniony instalator następnie dokonuje wszelkich czynności zgodnie z przepisanymi standardami przy instalacji solarnej. Podłączenie powinno być dokonane za licznikiem rozliczeniowym energii elektrycznej. Pomiędzy licznikiem tradycyjnej energii elektrycznej, a tej, która jest energią odnawialną, musi być zbudowany łącznik. Łącznik umożliwi bezproblemowe odpięcie instalacji słonecznej od sieci energetycznej. Instalacja solarna musi pozwalać na obsługę licznika rozliczeniowego w stanie beznapięciowym.
Jeśli spełniliśmy wymogi dotyczące instalacji, to następnym krokiem będzie dokonanie zgłoszenia lub złożenia wniosku do naszego operatora sieci. W zależności od operatora będziemy musieli przejść procedurę oraz złożyć określone dokumenty. Taka procedura różni się w przypadku każdego operatora. W zgłoszeniu instalacji solarnej należy minimalnie wskazać:
- termin przyłączenia instalacji,
- rodzaj odnawialnego źródła, który został użyty w mikroinstalacji,
- lokalizację przyłączenia mikroinstalacji,
- moc źródła odnawialnej energii.
W zgłoszeniu musimy również wskazać, iż jesteśmy odbiorcą końcowym. Potrzebne będą do tego dane, które nas uwiarygodnią. Poza tymi dokumentami będziemy musieli złożyć liczne załączniki w zależności od tego, co wymaga dane przedsiębiorstwo energetyczne. Zazwyczaj jest to schemat instalacji elektrycznej, który zawiera rozgraniczenie własności pomiędzy prosumentem a operatorem sieci. Schemat jest zazwyczaj podpisywany przez instalatora. Bardzo możliwe, iż operator sieci poprosi również o dokumentację techniczną podłączonej instalacji solarnej, aby zweryfikować jej prawidłowość. Najlepiej jest jednak sprawdzić wymagane dokumenty na stronie www.
Termin zgłoszenia instalacji solarnej
Musimy dokonać zgłoszenia przynajmniej na 30 dni przed zamierzanym przyłączeniem instalacji solarnej. Zgłoszenie można wysłać zarówno pocztą, złożyć w biurze lub wysłać drogą elektroniczną, jeśli taka jest przewidziana przez operatora sieci. W określonym terminie jest on zobowiązany przedstawić nam możliwość przyłączenia do sieci energetycznej lub jej brak oraz przyczyny. Jeśli w zgłoszeniu zabrakło jakichś dokumentów, to operator sieci poprosi nas o uzupełnienie dokumentów, które pomogą w ustaleniu sytuacji. Do osoby, która jest prosumentem, zostanie wysłane potwierdzenia danych w złożonych dokumentach. W przypadku osoby, która nie jest prosumentem, zostanie wysłana umowa o świadczenie usług dystrybucji. Należy ją dostarczyć do operatora sieci w terminie 7 dni od otrzymania.
Po podłączeniu do sieci będzie trzeba zaktualizować umowę pomiędzy prosumentem a operatorem sieci. W ciągu 30 dni od weryfikacji zgłoszenia zostanie zamontowany licznik dwukierunkowy, który będzie zbierał informacje na temat sprzedanej energii. Z zasady moment zainstalowania licznika, jest momentem przyłączenia mikroinstalacji do sieci energetycznej. Koszt przyłączenia do sieci energetycznej ponosi wyłącznie przedsiębiorstwo energetyczne.
Na osobie, której instalacja solarna została przyłączona do sieci energetycznej ciążą liczne obowiązki. Prosument musi informować operatora sieci o:
- zmianie rodzaju źródła energii odnawialnej w terminie 14 dni od zaistniałej sytuacji,
- zmianie mocy źródła energii odnawialnej w terminie 14 dni od zaistniałej sytuacji,
- zawieszeniu funkcjonowania instalacji solarnej od 30 dni do 24 miesięcy lub całkowitej rezygnacji ze sprzedaży nadprodukcji energii w terminie 45 dni od zaistniałej sytuacji.
Sposób rozliczania energii w sieci
Od początku 2016 roku przyjęto nową zasadę, wraz z którą obowiązuje system okresowego rozliczania. Nazywa się to net-metering, który sprowadza się do opustów do faktur. Operator sieci w wyznaczonym terminie zobowiązany jest do poinformowania prosumenta o ilości rozliczanej energii. Prosument zgodnie z przedstawionymi informacjami wystawia operatorowi sieci rachunek na umówiony okres. Istotnym jest również fakt, iż ten dochód należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.
Ogólnie samo korzystanie z gazu jest bardzo ważne i trzeba co nieco na jego temat wiedzieć. Ja również u siebie w firmie korzystam z całkiem sporej ilości gazu. Mogę powiedzieć, że odkąd skorzystałam z oferty https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-firmy/ to jak najbardziej płacę również mniej za gaz.
OdpowiedzUsuńSam od jakiegoś miesiąca mam zamontowane panele fotowoltaiczne i jestem bardzo mile zaskoczony jak dobrze wszystko działa! instalacją zajęli się u mnie fachowcy z https://www.ecoenergyrzeszow.pl/fotowoltaika-sanok/. Pomogli dobrać moc, uzyskać dotację na instalację, kredyt na ten cel. Myślę, że w ciągu najbliższych lat inwestycja się zwróci.
OdpowiedzUsuńUsługi elektryczne to dziedzina, w której nie warto ryzykować. Dlatego, jeśli potrzebujesz fachowej pomocy elektryka, skorzystaj z usług dostępnych na stronie https://elektrycy.warszawa.pl/. Tam znajdziesz zespół doświadczonych elektryków, którzy sprostają każdemu wyzwaniu. Bez względu na skomplikowanie zadania, możesz być pewien, że prace zostaną wykonane profesjonalnie i zgodnie z najwyższymi standardami. Klikając w link, otworzysz sobie drzwi do miejsca, gdzie bezpieczeństwo i jakość są priorytetem.
OdpowiedzUsuń